sobota, 8 sierpnia 2015

Ocena "Daddy's Little Girl"

Witamy!

Tym razem mamy możliwość ocenienia miniaturki "Daddy's Little Girl" autorstwa LoveBughOC, przetłumaczonej przez Irlandkę.
Pamiętajmy, że oceniamy tłumaczenie! Niektóre aspekty odnoszą się do oryginału, a inne do treści przetłumaczonej, ponieważ opowiadanie musi być ocenione z różnych stron.


Na początek kilka faktów dotyczących ocenianej treści:

Daddy's Little Girl
Autor: LoveBughOC 
Tłumaczenie: Irlandka
Tagi: #dorosłeżycie #słodkie #rodzinne
Fabuła: "Kiedy biologiczny ojciec jego córki powraca, pragnąc miejsca w jej życiu, Draco Malfoy zaczyna kwestionować swoje własne miejsce w jej sercu."


OCENIAMY!

1. Fabuła
Hermiona Malfoy: Fabuła tej miniaturki jest jedyna w swoim rodzaju. Pokazuje, że głównym tematem Dramione nie zawsze musi być miłość. Cały tekst jest bardzo wzruszający i niebanalny!
Bellatrix: Powiem tak: zakochałam się w tej miniaturce już dawno. Gdy okazało się, że mam ją ocenić, miałam mieszane uczucia. Jak mogę rozdzielić takie cudo na części pierwsze? No cóż, jak widać, muszę. Fabuła jest niebanalna, jedyna w swoim rodzaju. Pierwszy raz czytałam historię, która opowiada o Dramione, lecz ten pairing nie jest głównym tematem. Wzruszająca, wspaniała, niezapomniana - tymi słowami mogę określić fabułę.
Phoebe South: Fabuła to sama słodycz. Ukazałaś w tej oryginalnej historii ojcowską miłość do córeczki. Opowiadanie mimo swojej, jak dla mnie, krótkiej treści czaruje i wciąga. Podoba mi się, bardzo mi się podoba. Na długo zasiądzie mi w pamięci.

15 pkt / 15 pkt

2. Bohaterowie
Hermiona Malfoy: Bohaterowie są bardzo kanoniczni. Czytając fragmenty z ich przemyśleniami, przypomniały mi się czasy czytania Harry'ego Pottera.
Bellatrix: Charaktery bohaterów były naprawdę kanoniczne. Draco, który chce, by Rose była tylko jego córką, nie chce dopuścić Rona. Hermiona, która zawsze szuka racjonalnych rozwiązań. Ron, który pragnie naprawić swoją winę. Wspaniale przedstawieni.
Phoebe South: Sposób, w jaki ukazałaś postać Draco, ło! Opiekuńczy ojciec, podoba mi się przybranie takiej formy. Ronald Weasley bardzo pasuje mi do kanonicznego Rona. Nie mógł sobie poradzić i nie był gotowy zostać ojcem, mimo to po latach wraca, chcąc naprawić swój błąd. Typowy Ron. Hermiona jest taka, jak trzeba, chociaż momentami za mało wyrazista. Takie moje odczucie. Bohaterowie naprawdę świetni. Kanon, uczucia, dobre. Coco Jambo i do przodu!

15 pkt / 15 pkt

3.  Poprawność językowa
Hermiona Malfoy: Znalazłam kilka błędów związanych z przecinkami, ale bardziej od nich raziło mnie zaplątanie w czasie. Czas przeszły, a nagle teraźniejszy.
Bellatrix: Nie znalazłam w tej miniaturce zbyt wielu błędów. Naprawdę, tylko pojedyncze problemy z przecinkami oraz jedno zawirowanie z czasami. Mała rada: jeśli piszemy opowiadanie w czasie przeszłym, nie wplatajmy tam czasu teraźniejszego. Jeśli chodzi o przecinki, było naprawdę mało błędów (jakieś 2/3), które zdarzają się nawet najlepszemu, czyż nie? 
Phoebe South: Czasy, przeszły, a nagle teraźniejszy, muszę się przyczepić i przytoczyć kawałek tekstu:
"— Draco… — wyszeptała Hermiona, a Ron westchnął.
— Miałem nadzieję, że mogę zobaczyć się z Rose.
— Nie ma jej.
— Widzę.
— Ron, może to nie jest dobry moment.— Głos Hermiony jest cichy i delikatny"
Hermiona wyszeptała, a jej głoś jest cichy i delikatny. Gdyby nie to jedno "jest".
No i wiadomo, drobniutkie błędy interpunkcyjne, przecinki.

13 pkt / 15 pkt

4. Oryginalność
Hermiona Malfoy: Nie czytałam nigdy opowiadania tego typu. Twoja miniaturka pokazała, że miłość ojcowska jest naprawdę silnym uczuciem.
Bellatrix: Jak już napisałam wyżej, nie spotkałam się jeszcze z podobnym opowiadaniem. Co tu dużo pisać? Miniaturka jest jedyna w swoim rodzaju, niezapomniana.
Phoebe South: Nie czytałam wielu opowiadań tego typu, ba! To chyba jedyna miniaturka, którą czytałam, posiadająca taki motyw i wątek główny. Oryginalne i niebanalne. Brawo! Wielki ukłon w Twoją stronę. Jesteś prawdziwą czarownicą!

15 pkt / 15 pkt


5. Punkty dodatkowe
Hermiona Malfoy: Co tu dużo mówić? Zakochałam się - daję maxa!
Bellatrix: Ta miniaturka skradła moje serce! Jest jednym z najlepszych opowiadań, jakie czytałam. Daddy's Little Girl zasługuje na punkty dodatkowe ode mnie.
Phoebe South: Punkty dodatkowe zazwyczaj przyznaję za styl i wrażenie ogólne. Tak będzie i tym razem. Styl nie jest niezwykły, ale potrafisz stworzyć atmosferę i sprawić, że poczuję się, jak jeden z bohaterów. Nerwy Draco, miłość Rose, to wszystko bardzo dobrze nam przedstawiłaś. Uczucia i odczucia bohaterów są dobrze znane każdemu, kto czyta tekst. Kolejny ukłon i max, bo jak inaczej!?

5 pkt (max. 5)


OCENA KOŃCOWA

63 pkt / 60 pkt.

Genialnie!


W komentarzach zostawcie własną opinię na temat tego opowiadania! 
Zapraszamy także do komentowania postu na blogu Irlandki.

4 komentarze:

 1. Jejeje! Nie wiecie, jak się denerwowała, mimo tego, że w komentarzach raczej były pozytywne komentarze do tej miniaturki. Myślę, że autorka ucieszyłaby się, gdyby wiedziała, że pomysł i bohaterowie skradli wszystkich sercach. Co prawda, dziewczyna/kobieta nie jest aktywna na ffnet od dawna, ale napiszę jej wiadomość chyba z tą oceną! Jeśli nie macie nic przeciwko : )

  Phoebe wspomniała, że Hermiona była raczej mało wyrazista i ja się z tym zgodzę, ale to też chyba dlatego ( takie moje domysły tłumaczki ) iż to nie była miniaturka głównie o niej, a o jej córce i mężu, więc nie było jej dużo i nie potrzebna tak naprawdę była jej wyrazistość.

  Co do czasu też macie absolutną rację. Bellatrix czytała ją jeszcze zaraz po dodaniu na bloga i wtedy czas był w całości teraźniejszy, bo tak pisany był oryginał. A z Rzan nie byłyśmy pewne, czy trzeba zachować czas z oryginału, czy można go zmienić tak by brzmiał lepiej w naszym języku. Później, kiedy nawiązałam współpracę z betą, Katja wytłumaczyła mi, że jeśli lepiej jest w przeszłym, to czas można zmieniać bez problemu i wszystko kochana poprawiała. Wiecie, czy umknęło jej coś więcej niż ten przykład co podała Phoebe, ponieważ ostatnio czytała i naprawdę NIE WIDZIAŁAM GO!

  To jedna z moich wyższych ocen w życiu, nie licząc plastyki i w-f! Dziękuję Wam za poświęcony czas i tyle miłych słów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz do niej! Pewnie bardzo się ucieszy!
   Co tutaj dużo pisać - gratuluje przetłumaczenia, a autorce pomysłu na miniaturkę. ;)
   ~Zespół SKP!

   Usuń
 2. "Daddy's Little Girl"
  Niepoprawne cudzysłowy.

  "Kiedy biologiczny ojciec jego córki powraca, pragnąc miejsca w jej życiu, Draco Malfoy zaczyna kwestionować swoje własne miejsce w jej sercu."
  Powtórzenie. // Niepoprawne cytowanie. Kropka powinna stać po znaku zamknięcia cudzysłowu, nie przed, nawet jeśli należy do cytowanego zdania.

  Fabuła tej miniaturki jest jedyna w swoim rodzaju.
  Kolejna ocena i kolejne jedyne w swoim rodzaju opko. Cóż za zbieg okoliczności.

  Jak mogę rozdzielić takie cudo na części pierwsze?
  Na części pierwsze się rozkłada.

  Wzruszająca, wspaniała, niezapomniana - tymi słowami mogę określić fabułę.
  Dywiz nie pełni funkcji myślnika, od tego są pauza i półpauza. Tym bardziej się dziwię, że we wklejonym przez was fragmencie z, khem, ocenianego (lol, serio, ledwo mi to przez klawiaturę przechodzi) bloga macie przykład, jak to powinno wyglądać.

  Na długo zasiądzie mi w pamięci.
  I będzie wysiadywać neurony tak długo, aż wyklują się z nich urocze, puchate, żółte kurczaczki, yup. (Zapadnie w pamięć).

  posiadająca taki motyw i wątek główny.
  Może jeszcze parę synonimów?

  że poczuję się, jak jeden z bohaterów
  Bez przecinka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy pięknie za wskazane przez Ciebie błędy. :)

   Pozdrawiamy!
   Zespół SKP"

   Usuń

Niah | Akinese | Credits: X, X