piątek, 27 stycznia 2017

#02 Sowia Poczta

Pięć prawdziwych fantastycznych zwierząt nazwanych na cześć „Harry’ego Pottera”


Społeczność naukowców jest znana z tego, że jest dość odważna jeśli chodzi o nomenklaturę nowych odkryć. Astronomowie mają pełen wachlarz nazw, począwszy od Tytanu — jednego z księżyców Saturna poprzez góry Śródziemia i postacie z powieści Isaaca Asimova. W ubiegłym roku biologowie nazwali nowo odkryty gatunek pajęczaków landumoema smeagol po bohaterze Władcy Pierścieni.
Naturalnie, naukowcy uwielbiają też fantastyczny świat związany z Harrym Potterem. W ciągu ostatniej dekady na cześć młodego czarodzieja nazwano różne nowo odkryte gatunki stworzeń. Rzućmy okiem na najciekawsze z nich, zaczynając od najnowszego…

1. Eriovixia gryffindori


Niedawno ten gatunek pająka odkrył w Ghatach Zachodnich w Indiach zespół naukowców z Bombaju. Pająk przybiera stożkowy kształt, aby zamaskować się przed drapieżnikami, co naukowcowi Javedowi Ahmedowi skojarzyło się z Tiarą Przydziału z książek o Harrym Potterze:

W młodości uwielbiałem czytać książki o Harrym Potterze. Kiedy zobaczyłem tego małego pająka, od razu pomyślałem o magicznym kapeluszu.

I tak ten mały pająk — mierzący około siedmiu milimetrów długości — został nazwany po pierwszym właścicielu tiary, Godryku Gryffindorze.
Kiedy J.K. Rowling przeczytała o tym na Twitterze, była zachwycona i pogratulowała naukowcom odkrycia kolejnej fantastycznej bestii.

2. Ampulex dementor

Ta koszmarna istota została odkryta w 2014 roku w regionie Wielkiego Mekongu w Tajlandii. To osa, która wysysa duszę z karaluchów, a potem pożera je żywcem.
Cóż, technicznie rzecz biorąc, owad wstrzykuje jad do organizmu swojej ofiary, co powoduje, że jej mózg przestaje produkować enzymy odpowiedzialne za poruszanie się. Karaluchy zachowują się jak zombie i niczego nieświadome pozwalają się zjeść.
Chociaż ta osa nie zachowuje się jak dementor, i tak jest przerażająca. Z tą tezą zgodzili się także ludzie odwiedzający Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Ponad 300 odwiedzających uznało, że tę istotę należy nazwać po wysysającym dusze dementorze z Harry’ego Pottera.
Rozważając pomiędzy dementorem a osą, zgodnie stwierdzamy, że należy dodać ją do listy strasznych stworzeń, których nikt z nas nie chciałby spotkać w swoim życiu.

3. Clevosaurus sectumsemper


W ubiegłym roku odkryto ten starożytny gatunek jaszczurki w skamieniałościach dostępnych na Uniwersytecie Bristol. Ta skamieniałość została wykopana w pobliżu Bristolu w 1980 roku, ale nigdy prawidłowo jej nie zbadano.
Gdy studentka Catherine Klein przyjrzała się uważniej, zauważyła, że ten clevosaurus różnił się do pozostałych  i powinien być traktowany jako odrębny gatunek.
Sectumsemper ma bardzo ostre kły i dlatego został tak nazwany na cześć zaklęcia z Harry’ego Pottera. Można to tłumaczyć jako „zawsze rani”, ale to także celowy ukłon w stronę Severusa Snape’a.

4. Thestral incognitus

Naukowcy Uniwersytetu Północnej Dakoty w 2014 roku odkryli nowy gatunek pluskwiaka, który nazwano na cześć testrali występujących w Harrym Potterze.
Podobnie jak testrale te pluskwiaki są trudne do znalezienia i nie są od razu widoczne dla wszystkich ludzi, dlatego wybrano im taką nazwę. Ponadto ich kości grzbietowe wyglądem przypominają szkielet magicznych stworzeń.
Pomysłodawca nazwy, badacz David Rider, powiedział:

To wszystko jest dość uciążliwe, dlatego od czasu do czasu bawimy się w wymyślanie nazw, które mają jakiś związek z danym stworzeniem.5. Dracorex hogwartsia

Już w 2006 roku Harry Potter odgrywał znaczącą rolę w świecie nauki. Nowo odkryty gatunek dinozaura, żyjący 66 milionów lat temu, został nazwany na cześć Hogwartu.

Wyboru dokonali młodzi turyści Muzeum dla Dzieci w Indianapolis, gdzie znajdowały się pradawne skamieniałości. Dinozaur został nazwany na cześć Harry’ego Pottera i smoka Dracorex, którego nazwę tłumaczy się jako „król smoków”.

Czy znacie jakieś inne przykłady na to, w jaki sposób Harry Potter wpłynął na świat nauki? Jeśli tak, to dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Mugglenet.com

Tłumaczenie: Arcanum Felis z http://last-minute-love-dramione.blogspot.com/


2 komentarze:

  1. O wow. :D Welp, wydaje mi się, że mam nowe life goals. XD

    OdpowiedzUsuń

Niah | Akinese | Credits: X, X